מידע משפטי

חוק זכויות מבצעים ומשדרים, התשמ"ד – 1984

חוק זה בא להגן על זכויותיכם בעת קיום הקלטה או שידור חי של מופע בו אתם משתתפים. הנקודות החשובות אליהן כדאי לכם לשים לב במיוחד הן:

  • החוק אוסר במפורש כל "הטבעה" – כלומר בלשוננו – הקלטה, של נגינתכם ללא הסכמתכם! ביצוע הקלטה ללא הסכמת המבצע – היא עבירה פלילית! משמעות הדבר היא פשוטה – הכוח הנמצא בידיכם כל עוד לא בוצעה ההקלטה! לפני הקלטה זהו הזמן הנכון לדרוש דרישות , (למשל – תשלום עבור ההקלטה) ולקבוע תנאים (למשל – שהשימוש בהקלטה יוגבל למטרה מסוימת אחת כמו הוצאת תקליטור מסחרי בלבד ולא יתאפשר – ללא הסכמתכם שתותנה כמובן בתשלום נוסף – כל שימוש אחר)
  • מזה עליכם ללמוד כי בשום אופן אין לחתום על כל מיני מסמכים של "ויתור על זכויות", "העברת זכויות", "הסכמה להקלטה" – וכיו"ב, כי ברגע שחתמתם ללא בקרה משפטית ע"י האיגוד – הפסדתם הכל !
  • בשום מקרה אין לאפשר קיום שידור חי (רדיו או טלוויזיה) של מופע בו אתם משתתפים ללא תשלום נפרד ונוסף עבור קיום השידור! את התשלום יש לקבל ממי שהזמין אתכם להופיע וחייבים לקבל ממנו התחייבות בכתב לגבי תשלום זה (בדרך כלל- כפל מחיר המופע). אל תסכימו לקביעת עובדות בשטח – אתם מגיעים למופע ומגלים פתאום שיש שם מיקרופונים של רשות השידור או של גל"צ או מצלמות טלוויזיה ואיש לא טרח להודיע לכם, לבקש את רשותכם ולהסדיר אתכם את השלום המגיע לכם. במקרים כאלו – יש לסרב לעלות על הבמה לפני שתקבלו התחייבות בכתב לתשלום (נפרד מהתשלום עבור נגינתכם במופע) שיהיה שווה למחיר אותו אתם מקבלים עבור המופע עצמו! במקרי חרום – נא להתקשר אל דני גוטפריד: 5255758 -054 או אל יוסי מנחם: 2655876–052
דילוג לתוכן